Al. Krakowska 66, 05-090 Raszyn Falenty Nowe, ul. Róży 5, 05-090 Raszyn 22 720 53 21 / 22 720 12 88 biuro@polskaroza.pl English/Deutsch

Dzika róża a… starość

24 maj, 2016

Wobec gnębiącej nas wady genetycznej, niedostatek witaminy C jest równie groźny od wieku dziecięcego, po późną starość. Młody, rozwijający się i silny organizm łatwiej się z tym upora. Przychodzi jednak taki moment w życiu, że zaczynamy sobie uświadamiać, że czas nie stoi w miejscu, a my robimy się coraz starsi.

Zmienia się wygląd naszej skóry, przestaje ona być już jędrna i elastyczna, pojawiają się małe „pajączki”, które są efektem pękania drobnych, podskórnych naczyń krwionośnych, zauważamy pierwsze zmarszczki. Zaczynają się pierwsze problemy ze stawami, bolą nas kolana, kręgosłup i nadgarstki.

Aby opóźnić i zminimalizować efekty starzenia się organizmu należy pamiętać o prawidłowej diecie i aktywności fizycznej. Dużą rolę odgrywa w tym witamina C, najlepiej ta łatwo przyswajalna - owocowa, z soku z owoców dzikiej róży. Po pierwsze bierze udział w procesie powstawania kolagenu i chroni go przed rozpadem. Kolagen to białko, z którego jesteśmy zbudowani w ok. 40%. To ono jest gwarantem elastycznej, napiętej skóry, pozbawionej zmarszczek, to ono powoduje, że naczynia krwionośne nie są kruche i nie pękają, nie tworzą się zatem szpecące „pajączki” i to ono wpływa na prawidłową budowę chrząstek stawowych, przez co nie narzekamy na bóle w kolanie czy kręgosłupie.

Kolagen, tak jak inne tkanki i komórki organizmu jest niszczony przez wolne rodniki, które przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia. Niestety z wiekiem nasz organizm coraz gorzej radzi sobie z ich usuwaniem z naszego ciała. Musimy pamiętać by spożywać produkty bogate w antyoksydanty (między innymi owocową witaminę C).

Przed wolnymi rodnikami nie da się ustrzec - są wszędzie: w otaczającym nas środowisku, są w spalinach, w przetworzonych produktach spożywczych, w nawozach stosowanych w uprawach roślin i oczywiście w używkach, zwłaszcza w dymie papierosowym.

Posiadając tą wiedzę ważne jest, abyśmy świadomie sięgali po odpowiednią broń do walki z wolnymi rodnikami. Tu wielce pomocny jest właśnie sok z owoców róży bogaty w witaminę C, która jako jedna z silniejszych wymiataczy wolnych rodników, chroni nasz kolagen i inne tkanki przed ich zniszczeniem.

Jeżeli dołączymy do niej jeszcze witaminę E, alfa-i beta karoten (prowitamina A), likopen to będziemy mieć pewność, że procesy niszczenia kolagenu i innych komórek będą opóźnione, a my będziemy się cieszyć gładką cerą i sprawnymi stawami.

dzika roza a starosc 2Często do problemów ze stawami dołącza problem kruchych kości – osteoporoza. Warto wtedy chronić komórki kośćca przed niszczeniem. Pomocny w tym będzie likopen, który hamuje powstawanie ubytków w masie kostnej. A także witamina K, która wzmacnia działanie witaminy D i jest wykorzystywana do utrzymywania wytrzymałości kości.

Witamina A i luteina działają także ochronnie na narząd wzroku. Ich odpowiednie dostarczanie organizmowi opóźnia procesy zwyrodnieniowe w oku, które nasilają się po 65 r. życia. Niedobory tych związków mogą prowadzić do zaćmy, jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej.

Całe bogactwo witamin niezbędnych do wzmacniania i ochrony naszego organizmu jest ukryte w soku z owoców róży Rosa rugosa.

To właśnie owoce dzikiej róży są największym zasobnikiem owocowej witaminy C, a także dużej ilości likopenu, luteiny, karotenów, witaminy A, witaminy E oraz witaminy K. Nie da się ich spożywać surowych, w regularnych ilościach na co dzień - stąd najlepszym rozwiązaniem jest sok z owoców dzikiej róży. 

Zatem, jeżeli chcemy jak najdłużej zachować piękny wygląd, sprawne stawy, mocne kości i dobry wzrok sięgajmy codziennie po soki z owoców róży.

Poznaj tajemniczy składnik naszych produktów