Al. Krakowska 66, 05-090 Raszyn Falenty Nowe, ul. Róży 5, 05-090 Raszyn 22 720 53 21 / 22 720 12 88 biuro@polskaroza.pl English/Deutsch

3 sposoby na wiosenną regenerację organizmu

19 kwiecień, 2017

Czarny bez, pokrzywa i rokitnik, czyli wiosenna regeneracja organizmu

Fotolia 84925322 S

Wiosna to idealny moment, by pomóc organizmowi wybudzić się z zimowej stagnacji, a przy okazji zawalczyć z przesileniem wiosennym. Sok z czarnego bzu, sok z pokrzywy i sok z rokitnika świetnie sprawdzają się w przypadku regeneracji. Tylko właściwie dlaczego?

Ostatnio panuje prawdziwy boom na soki owocowe i warzywne. Szczególnie w marketach aż roi się od kolorowych butelek, które zachęcają do zakupu – w końcu to samo zdrowie. Przynajmniej w teorii... Konsumenci docenili realne możliwości, jakie niosą ze sobą naturalne produkty. Witaminy i mikroelementy zawarte w sokach są znacznie lepiej przyswajalne od syntetycznych odpowiedników w tabletkach i suplementach, nawet podczas zaburzeń we wchłanianiu pierwiastków. W produktach farmaceutycznych zazwyczaj tylko niewielki procent  substancji czynnych jest wykorzystywanych przez organizm. Ponadto kwasy organiczne w sokach wspomagają trawienie, a błonnik i pektyny regulują pracę jelit oraz stymulują usuwanie toksyn z organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest spożywanie naturalnych soków owocowych. Tylko ile z nich ma jakikolwiek związek z naturą?

Szczególną uwagę zwracają na siebie produkty wytworzone z roślin i owoców o uznanych właściwościach prozdrowotnych. Właśnie dlatego sok z czarnego bzu, sok z pokrzywy lub sok z rokitnika są tak poszukiwane. Niestety łatwo trafić na przysłowiową "minę" w sklepie i zamiast wartościowego produktu kupić nic nie znaczący dla organizmu napój. Z czego to wynika? Na opakowaniach bardzo często widnieje napis "100% sok". Niestety wystarczy zerknąć na skład, by okazało się, że z naturą taki specyfik ma już niewiele wspólnego, ponieważ został mocno przetworzony. Blisko 100% produktów powstaje z tzw. soku zagęszczonego, czyli owocowego, z którego odparowuje się wodę, a potem magazynuje przez całe miesiące. Następnie „rekonstruuje” się go, gdy staje się potrzebny i ma trafić do butelek. Niestety soki tłoczone to rzadkość, a właśnie takich najlepiej szukać. Plastikowe opakowania lub kartony wyścielone folią aluminiową nie wymagają komentarza – często reagują z kwasami owocowymi. Najbezpieczniejsza jest tradycyjna, szklana butelka. Ponadto ciemne opakowanie zabezpiecza przed zniszczeniem cennych związków przez promieniowanie UV, np. naturalnej witaminy C. Po jakie produkty najlepiej sięgnąć na wiosnę, by poczuć się lepiej?

Sok z czarnego bzu – pomoże zadbać o linię

To prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera enzymy, pektyny, biopierwiastki, karotenoidy, sole mineralne, mnóstwo witamin… Długo można tak wymieniać. Sok z czarnego bzu wyraźnie rozgrzewa, dzięki czemu wspomaga odchudzanie oraz silnie oczyszcza organizm. To jeden z lepszych wyborów, by pobudzić odnowę organizmu po zimowej stagnacji.

Fotolia 89904335 S

Sok z pokrzywy – idealny na włosy

Niskie temperatury odbiły się na kondycji włosów i paznokci? Sok z pokrzywy rozwiąże ten problem! Ponadto zmniejszy wypadanie włosów. Właściwości moczopędne tej rośliny zapobiegają gromadzeniu toksyn oraz substancji szkodliwych w organizmie, co 

pozytywnie wpływa na kondycję trzustki, wątroby, żołądka i oczyszcza naczynia z cholesterolu. Na lepsze samopoczucie nie trzeba długo czekać.

Sok z rokitnika – ratunek dla cery

Skoro było już o włosach, paznokciach i zrzucaniu zbędnych kilogramów, to czas jeszcze na skórę. Sok z rokitnika zawiera kompleks witamin A, E oraz C. Efekt? Dzięki takiemu koktailowi skóra odzyska blask i zdrowy wygląd, a betakaroten nada jej ładny kolor. Ponadto spowolnione zostaną procesy starzenia, a praca układu pokarmowego, krwionośnego i oddechowego unormuje się. Promienny wygląd szybko pojawi się w zasięgu ręki.

Właśnie dlatego warto szukać naturalnych i tłoczonych soków. Tylko wtedy zachowają swoje unikalne właściwości, których brakuje przetworzonym produktom. O tym, że szklanka prawdziwego soku potrafi zdziałać cuda, najlepiej przekonać się na własnej skórze – wpływa na promienny wygląd i świetne samopoczucie jak nic innego.